ІНСТИТУТ ГЕОГРАФІЇ НАН УКРАЇНИ
 

Інститут географії НАН України
01034 м. Київ, вул. Володимирська, 44
тел. 234-61-93, факс 234-32-30
е-mail: geo-ins@kiev.ldс.net

Інститут географії НАН України – провідна науково-дослідна установа з розвитку природничо-географічної, суспільно-географічної, картографічної науки. Створений як установа у 1991 р., хоча географічні дослідження проводилися в Академії наук України, починаючи з 1918 р. Головними напрямами наукових досліджень є: розробка теоретичних засад фундаментальних географічних досліджень; виявлення загальних тенденцій змін природи і закономірностей формування ландшафтів та їх компонентів; дослідження трансформації галузевої та територіальної структури господарства України; розробка напрямів збалансованого розвитку України та її регіонів; картографічні дослідження природи, суспільства та їх взаємодії.

Найбільш вагомим результатом фундаментальних географічних досліджень є видання у 2007 р. Національного атласу України, у створенні якого взяли участь провідні фахівці інститутів Національної академії наук, вищих навчальних закладів, міністерств, відомств, ДНВП «Картографія». В атласі представлено інформацію на 875 картах, у текстах, на графіках про історію формування держави, природні умови та ресурси розвитку, населення, економіку, екологію України. Суттєвими є здобутки Інституту у дослідженні еволюції сучасних і давніх ландшафтів; виявленні просторово-часових закономірностей формування рельєфу, новітньої структури та неогеодинаміки; обґрунтуванні географічної концепції збалансованого розвитку України та її регіонів; створенні наукових засад дослідження трансформації господарства України, процесів життєдіяльності населення; системного картографування природи і суспільства.

Серед важливих досягнень Інституту – колективні та одноособові монографії. За результатами дослідження природи опубліковано - «Новейшая геодинамика и её отражение в рельефе Украины» (1992), «Стратиграфическая схема четвертичных отложений Украины» (1993), «Стратиграфическая схема плиоценовых отложений Украины» (1993), «Ландшафты Чернобыльской зоны и их оценка по условиям миграции радионуклидов» (1994), «Стаціонарні геофізичні і геохімічні дослідження ландшафтів Київського Полісся» (1994), «Методологія постнекласичного ландшафтознавства» (1999), «Загальні проблеми палеогеоморфології та розвиток рельєфу Землі у фанерозої» (2003), «Фізична географія України» (2003, 2005, 2006), «Сучасна динаміка рельєфу» (2005); за результатами дослідження населення та економіки – «Сбалансированное экономическое, социальное и экологическое развитие территории» (1991), «Украина на пути к устойчивому развитию (геоэкологические аспекты)» (2000), «Трансформація структури господарства України (регіональний аспект)» (2003), «Україна. Промисловість та інвестиційна діяльність. Атлас» (2003), «Висхідний розвиток економіки України у ХХІ ст.» (2004), «Оцінка виконання в Україні рішень Всесвітнього саміту зі сталого розвитку» (2004), «Україна: основні тенденції взаємодії суспільства і природи у ХХ ст. (географічний аспект)» (2005), «Миграция украинцев в Сибирь и Дальний Восток в системе российско-украинских миграционных связей» (2007), «Глобалізація та її вплив на розвиток регіонів України» (2007); за результатами картографічних досліджень – «Картографические исследования природопользования (теория и практика работ) (1991), «Україна. Природне середовище та людина. Серія карт» (1993) «Методика картографування екологічного стану поверхневих вод України за якістю води (1998) «Картографічне моделювання» (1999), «Атлас України» СD (2000), Атлас. Автономна республіка Крим» (2003), «Картографічне дослідження динаміки демографічних процесів в Україні» (2004), «Національний атлас України. Наукові основи створення та їх реалізація (2007), «Ukraine in maps» (2008) та ін.

Інститут географії співробітничає з вітчизняними та зарубіжними установами спорідненого профілю. В Інституті працює 106 співробітників, з них – 38 наукових (2 чл.-кор. НАНУ, 11 – докторів, 24 – кандидата наук).

ДиректорРуденко Леонід Григорович, доктор географічних наук, чл.-кор. НАН України, професор, заслужений діяч науки і техніки (2003), лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки (1993) і премії ім. В.І.Вернадського НАН України (2003).

Дирекція Інституту:

Палієнко Валентина Петрівна – заступник директора з наукової роботи, доктор географічних наук, проф. лауреат премії ім. В.І.Вернадського НАН України (1997), заслужений діяч науки і техніки (2008)

Маруняк Євгенія Олександрівна – учений секретар, кандидат географічних наук, старший науковий співробітник.